خدمات

تسمه يک حلقه از ماده‌اي انعطاف‌پذير است که براي ايجاد پيوند مکانيکي و انتقال انرژي بين دو يا چند شفت استفاده مي‌شود. تسمه‌ها به دور پولي‌ها پيچيده حلقه مي‌نند. در يک سامانه? داراي دو پولي ممکن است هر دو پولي در يک جهت به گردش درآيند يا تسمه به صورت ضربدري باشد تا جهتشان مخالف گردد. به عنوان يک عامل حرکت، تسمه نقاله يکي از کاربردهاي تسمه است که در آن از تسمه براي حمل بار بين دو نقطه استفاده مي‌شود

تسمه‌ها را معمولاً با يکاهاي ميلي‌متر  يا اينچ اندازه‌گيري مي‌کنند که در تسمه‌هاي ميلي‌متري قطر خارجي و در تسمه‌هاي اينچي قطر داخلي ملاک اندازه‌گيري است.

 

تسمه های دندانه ای یا تسمه پروانه :

تسمه های دندانه ای از ترکیبات پلی بوتادین یا همان كائوچو تولید می شوند. از جمله خواص آنها می توان به مقاومت در برابر روغن و گرما، خواص آنتی استاتیک و عملکرد خوب در دما های متفاوت از 30-تا 70+ سانتیگراد اشاره کرد.

این تسمه ها دارای قدرت انتقال بالایی هستند و بالاترین کشش با کمترین حالت شل شدگی تسمه را دارا می باشد. مورد استفاده تسمه های دندانه ای در پمپ آب ، تسمه پروانه ، کمپرسور دستگاه های تهویه هوا و غیره می باشد.

تسمه های  دندانه ای به صورت قالبی تولید می شوند و معمولا به شکل دنده ای یا منجید دار می باشد, تسمه های پروانه ای در برابر حرارت و روغن مقاوم بوده و ضد الکتریسیته ساکن می باشند. یه دلیل مقاومت آنها در برابر تغییرات طولی, کارکرد چند تسمه در کنار هم امکان پذیر است. این تسمه ها به علت انعطاف بالا, نشست مناسب در شیار فولی و ایجاد حرارت کمتر در هنگام کار, طول عمر مفید زیادی دارند.

نوع دیگری از تسمه های دندانه ای تسمه های V belt به هم چسبیده می باشند که جهت فواصل طولانی و مکانهایی که قدرت بالا و لرزش های شدید دارند، استفاده می شود. مانند هواکشها، کمپرسور های هوا، موتورهای دیزلی و همچنین برای کامیون ها، اتوبوس ها، ماشین های ساختمانی، سیستم های نقاله،ماشین الات کشاورزی و ماشین سازی عمومی توصیه می شوند.

مزیت های تسمه های دندانه ای :

از نظر ساختمان مکانیکی و شیمیایی می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

-بدون نیاز به تعمیرات و نگهداری

-نصب اسان روی ماشین الات

-گرفتن ارتعاش و لرزش مابین پولی رانده و راننده

-بدون نیاز به روغنکاری

-کارآیی و عملکرد بالا

-کار با توان های مختلف جهت انواع ماشین آلات

ترکیبات ساختاری تسمه پروانه (تسمه دندانه ای) :پوشش روی تسمه

نخ های پلی استر با کشش کم

ترکیبات با چسبندگی بالا از جنس پلی کلروپرنترکیبات پلی کلروپرن به همراه رشته های بافته شده بصورت متقاطع

سیستم شماره گذاری تسمه های دندانه ای V شکل :

این سیستم شماره گذاری شامل یک کد دربرگیرنده پهنای فوقانی و طول مفید بیرونی تسمه است.

بعنوان مثال : AVX10 x 950

AVX10= پهنای فوقانی به میلیمتر

950mm= محیط بیرونی به میلیمتر(La)

اولین رقم از شماره تسمه, کدی برای پهنای فوقانی به میلیمتر است.

فهرست